Ēdiens bērniem: receptes un svarīgi padomi

Ēdiens bērniem: receptes un svarīgi padomi
2024-06-05 10:28

Uzturs bērnībā ir neatņemama veselīgas augšanas un attīstības daļa. Pareizi sabalansēts uzturs bērniem ne tikai nodrošina mazajiem nepieciešamās uzturvielas, bet arī veicina veselīgus ēšanas paradumus, kas var ilgt visu mūžu. Šajā rakstā mēs piedāvājam ne tikai veselīgas un barojošas receptes, kas paredzētas bērniem, bet arī svarīgus padomus, kā izveidot sabalansētu uztura plānu. Mūsu mērķis ir palīdzēt vecākiem un aizbildņiem viegli pagatavot gardus un noderīgus ēdienus, kā arī sniegt ieteikumus par uzturu bērniem līdz 1 gada vecumam, no 1 gada vecuma un skolas vecuma bērniem.

5 barojošas un veselīgas receptes bērniem

5 barojošas un veselīgas receptes bērniem

Auzu pārslu un banānu pankūkas

Sastāvdaļas: 2 banāni, 1 glāze auzu pārslu, 1 ola, šļaksts augu piena.

Pagatavošana: Banānus samīciet līdz viendabīgai masai. Banānu biezenī iemaisiet auzu pārslas, olu un augu pienu, līdz iegūstat viendabīgu mīklu. Uz nelielas uguns sakarsētā pannā ar pilienu eļļas cepiet pankūkas no abām pusēm, līdz tās kļūst zeltaini brūnas.

Ēdiens bērniem - dārzeņu buljons

Dārzeņu un vistas sautējums

Sastāvdaļas: 1 vistas krūtiņa, 2 burkāni, 1 cukīni, dažas brokoļu galviņas, 2 tomāti, nedaudz tomātu mērces, sāls, pipari.

Pagatavošana: Vistas krūtiņu sagrieziet mazos gabaliņos un apcepiet uz vidējas uguns, līdz tā ir gatava. Pievienojiet sagrieztus dārzeņus: burkānus, cukīni un brokoļus. Pievienojiet sagrieztus tomātus un tomātu mērci, pievienojiet sāli un piparus pēc garšas. Sautējiet uz mazas uguns, līdz dārzeņi kļūst mīksti. Pirms pasniegšanas visu sablendējiet līdz vēlamajai konsistencei.

Ēdiens bērniem - zivju pirkstiņi

Cepti zivju pirkstiņi

Sastāvdaļas: 500 g zivju filejas (piemēram, mencas), 1 glāze rīvmaizes, 1 ola, 1 tējkarote kaltētu garšaugu (piemēram, pētersīļu), sāls, pipari.

Pagatavošana: Zivju fileju vispirms apviļā sakultā olā, tad apviļā rīvmaizē, kas sajaukta ar kaltētiem garšaugiem, sāli un pipariem. Cep cepeškrāsnī uz cepampapīra izklātas plāts 200 °C temperatūrā apmēram 20 minūtes vai līdz zivis kļūst kraukšķīgas.

Ēdiens bērniem - lēcu zupa

Lēcu un dārzeņu zupa

Sastāvdaļas: 1 glāze lēcu, 2 burkāni, 1 sīpols, 2 ķiploka daiviņas, 2 tomāti, nedaudz zaļumu (piemēram, pētersīļu vai spinātu), sāls, pipari.

Pagatavošana: Lēcas noskalojiet un nosusiniet. Burkānus un sīpolu sagrieziet kubiņos, ķiploku smalki sakapājiet. Dārzeņus apcepiet ar nelielu daudzumu eļļas, tad pievienojiet lēcas un uzlejiet ūdeni, lai viss būtu pārklāts. Vāriet uz mazas uguns, līdz lēcas kļūst mīkstas. Pievienojiet sagrieztus tomātus, pievienojiet sāli un piparus pēc garšas. Pirms pasniegšanas, pievienojiet smalki sagrieztus zaļumus.

Ēdiens bērniem - ķirbju pīrāgs

Ķirbju un rikotas pīrāgs

Sastāvdaļas: 500 g ķirbja mīkstuma, 250 g rikotas siera, 2 olas, 1 glāze kviešu miltu, nedaudz cukura un vaniļas pēc garšas.

Pagatavošana: Ķirbi izcepiet cepeškrāsnī vai izvāriet, tad saspaidiet līdz viendabīgai masai. Samaisiet ķirbju biezeni ar rikotas sieru, olām, cukuru un vaniļu. Pamazām iemaisiet miltus, lai iegūtu viendabīgu mīklu. Cepiet 180 °C temperatūrā apmēram 45 minūtes vai līdz pīrāgs kļūst zeltains un, iedurot koka iesmiņu, tas paliek sauss.

5 ātras receptes bērniem

Ēdiens bērniem - jogurts un augļi

Augļu un jogurta kārtas

Sastāvdaļas: Dabīgs jogurts, dažādi augļi (piemēram, zemenes, banāni, ogas), medus.

Pagatavošana: Izvēlieties caurspīdīgu trauku, lai būtu redzamas kārtas. Vispirms traukā lieciet kārtu dabīgā jogurta, tad – kārtu izvēlēto augļu, piemēram, sagrieztu zemeņu vai banānu. Ja vēlaties, varat pievienot nedaudz medus. Atkārtojiet kārtu veidošanu, līdz trauks ir pilns.

Ēdiens bērniem - pārslas ar ogām

Auzu pārslas ar ogām

Sastāvdaļas: Auzu pārslas, karsts ūdens vai piens, svaigas vai saldētas ogas, medus vai kļavu sīrups.

Pagatavošana: Bļodā ielieciet vēlamo daudzumu auzu pārslu. Uzlejiet karstu ūdeni vai pienu un ļaujiet pārslām dažas minūtes uzbriest. Tad uzberiet virsū svaigas vai saldētas ogas. Pēc garšas varat pievienot medu vai kļavu sīrupu.

Ēdiens bērniem - biezpiena un augļu uzkoda

Biezpiena un augļu uzkoda

Sastāvdaļas: Biezpiens, iecienītie augļi (piemēram, ogas, kivi, āboli), medus.

Pagatavošana: Samaisiet biezpienu līdz vienmērīgai masai. Ja vēlaties saldāku garšu, biezpienā iemaisiet nedaudz medus. Tad iemaisiet smalki sagrieztus augļus. Šī uzkoda ir lieliski piemērota gan brokastīm, gan kā veselīga uzkoda dienas laikā.

Ēdiens bērniem - sviestmaizes ar dārzeņiem

Sviestmaizes ar dārzeņiem un sieru

Sastāvdaļas: Pilngraudu maize, svaigi dārzeņi (piemēram, tomāti, gurķi, salāti), plāns siera gabaliņš, humuss vai avokado pasta.

Pagatavošana: Maizes šķēles apziež ar humusu vai avokado pastu. Uz vienas šķēles liek plāni sagrieztus dārzeņus un sieru. Pārklāj ar otru maizes šķēli. Sviestmaizi var pasniegt tādu, kāda tā ir, vai īsu brīdi apcept uz pannas, lai siers izkustu.

Ēdiens bērniem - pārslas ar augļiem

Kukurūzas pārslu un augļu bļodiņa

Sastāvdaļas: Kukurūzas pārslas, piens vai augu piena aizstājējs, iecienītie augļi (piemēram, banāni, ogas, āboli).

Pagatavošana: Bļodā ielieciet vēlamo daudzumu kukurūzas pārslu. Uzlejiet aukstu pienu vai augu piena aizstājēju. Pārkaisiet ar saviem iecienītajiem augļu gabaliņiem. Tā ir lieliska un ātra brokastu ideja, kuru var viegli pagatavot.

Ēdiens bērniem līdz 1 gada vecumam

Uzturs pirmajos dzīves gados ir būtisks katra bērna augšanai un attīstībai. Šajā posmā vissvarīgāk ir nodrošināt ēdienu, kas ir piemērots bērna gremošanas sistēmai, bagāts ar uzturvielām un veicina veselīgu augšanu.

  • Krūts piens vai maisījums: Tam vajadzētu būt galvenajam uztura avotam līdz aptuveni 6 mēnešu vecumam.
  • Pirmie cietie ēdieni: Aptuveni no 6 mēnešu vecuma var sākt ieviest cietos ēdienus, piemēram, barojošas putras, smalki samaltus dārzeņus un augļus.
  • Dārzeņi: Piemēram, vārītu burkānu, cukīni, brokoļu biezeņi. Jaunas dārzeņu veidus vislabāk ieviest pa vienam, novērojot bērna reakciju.
  • Malti augļi: Ābolu, banānu, bumbieru biezeņi ir lielisks veids, kā bērnam iepazīstināt dažādas garšas.
  • Vieglie olbaltumvielu avoti: Smalki sasmalcināta vārīta vista, tītars vai liellopa gaļa, kā arī zivis, bagātinās bērna uzturu ar nepieciešamajiem proteīniem.

Svarīgi ir pakāpeniski dažādot bērna uzturu, ņemot vērā viņa individuālās vajadzības un reakcijas uz jauniem ēdieniem. Vienmēr konsultējieties ar bērna veselības aprūpes speciālistu par uztura plānu.

Ēdiens bērniem no 1 gada vecuma

Bērniem no 1 gada vecuma uzturs kļūst vēl daudzveidīgāks. Šajā laikā ir svarīgi nodrošināt, ka viņu uzturs ir sabalansēts, iekļaujot dažādas uzturvielu grupas, kas nodrošina nepieciešamo enerģiju un uzturvielas.

  • Dažādi graudaugi: Pilngraudu produkti, piemēram, auzu pārslas, kviešu maize, rīsi, nodrošina nepieciešamās šķiedrvielas.
  • Dārzeņi un augļi: Dažādu krāsu dārzeņi un augļi ikdienas uzturā nodrošina dažādu vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu.
  • Olbaltumvielu avoti: Liesa gaļa, zivis, pupiņas un lēcas ir svarīgi augošā organisma olbaltumvielu avoti.
  • Piena produkti: Biezpiens, jogurts, siers – kalcija un būtisko taukskābju avoti.
  • Veselīgas uzkodas: Piemēram, dārzeņu nūjiņas ar humusu, augļu gabaliņi, dabīgais jogurts, kas nodrošina enerģiju un uzturvielas starp galvenajām ēdienreizēm.

Svarīgi ir veicināt bērnu izmēģināt dažādus ēdienus un veidot veselīgus ēšanas paradumus jau no mazotnes. Tas palīdzēs nodrošināt, ka viņi aug veselīgi un spēcīgi.

Ēdiens bērniem skolai

Skolas vecuma bērniem nepieciešama daudz enerģijas un uzmanības, tāpēc ir svarīgi, lai viņu pusdienas vai uzkodas būtu ne tikai garšīgas, bet arī barojošas. Plānojot skolas ēdienkarti, svarīgi pievērst uzmanību uzturvielu daudzveidībai.

  • Sviestmaizes ar dažādām pildījumiem: Dažādu veidu gaļa, dārzeņi, avokado vai humuss uz pilngraudu maizes – lieliska un sātīga izvēle.
  • Augļu un dārzeņu nūjiņas: Tas ir veselīgs un ērts veids, kā nodrošināt, ka bērns saņem nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.
  • Veselīgas batoniņi: Bez pievienotā cukura, ar riekstiem un sēklām, nodrošina enerģiju un uzturvielas.
  • Jogurts un ogas: Dabīgais jogurts ar svaigām vai saldētām ogām var būt lielisks kalcija un antioksidantu avots.
  • Riekstu un sēklu maisījumi: Ideāli piemēroti, ja skolā nav alerģijas riekstiem aizlieguma. Tas ir lielisks veids, kā iegūt būtiskās taukskābes un olbaltumvielas.
  • Ūdens: Neaizmirstiet iekļaut ūdens pudeli, lai bērns nepaliktu izslāpis visas dienas garumā.

Veselīgs uzturs skolā palīdz bērniem saglabāt uzmanību, enerģiju un labu veselību. Svarīgi atrast sabalansētu, dažādu un garšīgu ēdienu kombināciju, kas patiks bērniem un būs noderīga viņu augšanai un mācībām.

Kādiem pārtikas produktiem bērniem vajadzētu izvairīties?

Barojot bērnus, svarīgi ir ne tikai iekļaut dažādus un veselīgus pārtikas produktus, bet arī izvairīties no noteiktiem produktiem, kas var negatīvi ietekmēt viņu veselību, augšanu un attīstību. Šeit ir izsmeļošs saraksts ar pārtikas produktiem, no kuriem labāk izvairīties:

  • Apstrādāti pārtikas produkti: Tas ietver ātro ēdienu, daudzus pusfabrikātus, kas bieži ir bagāti ar neveselīgiem taukiem, lielu nātrija un pievienotā cukura daudzumu. Šie produkti var veicināt liekā svara un citu veselības problēmu rašanos.
  • Saldie dzērieni un sulas: Lai gan daudzi bērni mīl saldos dzērienus, tostarp augļu sulas, tie bieži ir pilni ar pievienoto cukuru un tiem ir zema uzturvērtība. Dzērieni ar pievienoto cukuru var palielināt liekā svara, diabēta un zobu kariesa risku.
  • Augsta nātrija produkti: Dažādi uzkodas, apstrādāti gaļas produkti, ātrās ēdināšanas ēdieni bieži satur daudz nātrija, kas var negatīvi ietekmēt bērna asinsspiedienu un veselību ilgtermiņā.
  • Produkti ar pievienotu cukuru: Konfektes, šokolādes, cepumi un citas saldas uzkodas, kas satur daudz pievienotā cukura, būtu jālieto ļoti ierobežoti. Tie var veicināt neveselīgu svara pieaugumu, zobu problēmas un neveselīgus ēšanas paradumus.
  • Produkti ar transtaukskābēm: Šie tauki bieži sastopami konditorejas izstrādājumos, uzkodās un dažos apstrādātos produktos, un tie var negatīvi ietekmēt sirds veselību.
  • Augsta fruktozes kukurūzas sīrupa produkti: Šī sastāvdaļa bieži tiek izmantota kā lēts saldinātājs dažādos pārtikas produktos un dzērienos. Tas var veicināt liekā svara un metaboliskā sindroma rašanos.
  • Kofeīnu saturoši dzērieni: Kafija, enerģijas dzērieni un pat daži tējas veidi var negatīvi ietekmēt bērnu miegu, uzvedību un sirds darbību.

Bērnu uzturs ir viena no būtiskām detaļām, par kuru vecākiem ir jāparūpējas, tāpēc ir svarīgi veicināt veselīgu uzturu jau no mazotnes, nodrošinot dažādus, barojošus pārtikas produktus un mācot bērniem izvēlēties veselīgākas alternatīvas. Tas ietver visu uzturvielu, piemēram, augļu, dārzeņu, graudaugu, olbaltumvielu un veselīgo tauku, iekļaušanu ikdienas uzturā. Tāpat svarīgi veicināt bērnus dzert pietiekami daudz ūdens, nevis saldos dzērienus, un nodrošināt, ka viņi izdzer nepieciešamo šķidrumu daudzumu atbilstoši savam svaram.”

Bez komentāriem

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Mēs izmantojam sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi mūsu vietnē. Pārlūkojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu nosacījumus un privātumu
SākotnējaisProfils
Meklēt
Uz augšu