Jordānijas virtuve – unikāls Tuvo Austrumu šarms
Jordānijas virtuve, lai gan dažos garšos ļoti līdzīga Sīrijas, Turcijas, Izraēlas un daudzu citu Tuvo Austrumu reģionu virtuvēm, tai ir savas īpatnības. Jordānijas cilvēki ir ļoti viesmīlīgi un sirsnīgi, ko asprātīgi uzsver šeit lietotais teiciens, ka pat tad, ja esi paēdis, tu joprojām vari apēst vismaz 40 kumosiņus. Ēdiens ir ļoti svarīgs Jordānijas kultūras aspekts – ar to iedzīvotāji izsaka viesmīlību un dāsnumu. Jordānija jau izsenis ir bijusi kā krustojums starp Eiropu, Āziju, Arābiju un Āfriku, tāpēc gan Jordānijas virtuve, gan kultūra veidojusies citu kultūru ietekmē. Šeit ēdiens ir ļoti daudzveidīgs, tāpēc lieliskas pusdienas var atrast gan visēdāji, gan veģetārieši vai vegāni. Turklāt Jordānijas virtuve, lai gan ļoti atšķiras no eiropiešu virtuves, tomēr ir ļoti pieņemama un novērtēta eiropiešu vidū, jo tajā neizmanto pārāk daudz garšvielu un ēdieni nav ļoti asi.
Jordānijas virtuve: izplatība
Jordānijas virtuve ir populāra ne tikai pašā Jordānijā, kur dzīvo vairāk nekā 10 miljoni cilvēku, bet arī citās valstīs. Pat Lietuvas restorānos var atrast Jordānijas virtuves ēdienus. Tiesa, jordāniešu ēdieni tiek gatavoti no mums pazīstamiem dārzeņiem, piemēram, burkāniem, kartupeļiem, kāpostiem, putnu gaļas, garšvielām ar ķiplokiem, sīpoliem, tomātu mērcēm vai citroniem. Varbūt mazāk Latvijā ierasta jēra un liellopu gaļa Jordānijā tiek uzskatīta par galveno gaļu. Tāpat no mūsu virtuves tā atšķiras ar to, ka šeit bieži tiek izmantoti lēcas un reģionālās garšvielas. Daži ēdieni var ļoti atgādināt turku, arābu vai pat Ēģiptes ēdienus. Dažus kaimiņvalstu ēdienus jordānieši vienkārši aizguva – nedaudz mainīja to sastāvu, papildināja ar jaunām garšām un tā izveidoja savas autentiskās garšas. Tāpēc līdzīgus Jordānijas ēdienus varat nobaudīt kaimiņvalstīs, bet īsto Jordānijas virtuves garšu varat meklēt visā pasaulē.
Populārākie Jordānijas virtuves ēdieni
Jordānijas virtuvē ēdieni tiek gatavoti no dažādiem dārzeņiem, graudaugiem, gaļas, zivīm un īpašām austrumu garšvielām. Tomēr, sastāvdaļu topā dominē lēcas. Nacionālais ēdiens ir mansafs – ar garšaugiem pagatavots jogurta jērs ar rīsiem. Jordānijas virtuves īpatnību atklāj arī specifiski gatavoti falafeli, humuss, gaļa ar rīsiem pildīti dārzeņi, dažādi sautējumi. Jordānijā ļoti populārs ir cepts jērs ar rīsu, sīpolu, riekstu un rozīņu pildījumu. Katras brokastis vai pusdienas noslēdz stipra kafija vai tēja. Kafija šeit tiek vārīta ļoti stipra, pasniegta ļoti salda mazās tasītēs, bieži vien papildināta ar kardamonu. Tēja tiek pasniegta arī ļoti salda ar piparmētru lapām. Jordānijas ēdieni nav sarežģīti, tos viegli var pagatavot arī savās mājās. Zemāk īsi iepazīstinām ar dažiem viegli pagatavojamiem un ļoti Jordānijā iecienītiem ēdieniem.
Mansafs – nacionālais Jordānijas ēdiens
Mansafs – tas ir ēdiens, kas tiek gatavots no rīsiem, gaļas un papildināts ar neparastu kefīra, skābā krējuma un karija mērci. Bieži vien šo ēdienu rotā grauzdēti rieksti. Šis ēdiens bieži tiek gatavots kāzām, reliģiskām svinībām vai bērēm. Parasti tiek izmantota jēra vai liellopa gaļa, taču tas lieliski sader arī ar citu gaļu.
Falafeli – populārākie un zināmākie
Falafeli – vārīti eļļā malto aunazirņu vegānu kotletītes. Tie tiek gatavoti no mērcētiem aunazirņiem, sīpoliem, ķiplokiem, zaļumiem un garšvielām. No sasmalcinātām sastāvdaļām tiek veidoti mazi bumbiņas un apceptas eļļā. Tas ir viens no biežāk sastopamajiem Jordānijas ielu ēdieniem vai uzkodām. Falafeli var būt pildīti ar asajiem pipariem. Falafeli izskatā var atgādināt ceptus pončikus – mīksts vidus, apņemts ar kraukšķīgu garoziņu.
Humuss – īpaši piemērots vieglām uzkodām
Humuss, iespējams, ir viszināmākais Tuvo Austrumu virtuves ēdiens visā pasaulē. Tas ir uzkoda no biezenētiem aunazirņiem ar tahini (sezamu pastu), papildināta ar citronu sulu, eļļu un garšvielām. Jordānijā iecienīts gan klasiskais humuss, gan papildināts ar dažādiem piedevām.
Kabasa – gaļa ar dārzeņiem un rīsiem
Kabasa – ļoti populārs ēdiens Jordānijā, kurš cēlies no Saūda Arābijas. Tie ir rīsi ar gaļu, papildināti ar grauzdētiem riekstiem, rozīnēm, dārzeņiem un garšvielām. Parasti tiek izmantota aitas vai vistas gaļa, taču šim ēdienam lieliski derēs arī cita gaļa.
Tabbouleh – vieglai uzkodai
Tas ir ar karoti ēdami pētersīļu, piparmētru, tomātu, ķiploku, bulgura graudaugu salāti ar citronu sulu, eļļu un garšvielām. Tabbouleh salāti tiek uzskatīti par uzkodām – mezze. Īpaši izcils pētersīļu, piparmētru, tomātu un bulgura graudaugu kombinācija rada neparastu garšu. Tas ir īpaši vērtēts ēdiens Jordānijā, jo tas ir ne tikai garšīgs, bet arī veselīgs. Interesants fakts – šis ēdiens 2009. gadā tika iekļauts Ginesa pasaules rekordu grāmatā, kad 350 cilvēku komanda vairāk nekā 10 stundās pagatavoja 4324 kilogramus svērušu tabbouleh salātu bļodu.
Neaizmirstami deserti
Nevienas valsts virtuve nav pilnīga bez desertiem. Jordānijā ļoti populāra ir baklava (kārtainās mīklas pīrāgi ar riekstiem), hnafeh (makaronu pavedienus atgādinošs izstrādājums no mīklas ar baltā siera pildījumu, bagātīgi papildināts ar sīrupu), halva (sasmalcinātu sēklu vai riekstu saldums), qatayef (pildīti pankūkas). Jordānijā tiek baudīti arbūzi, vīģes, kaktusu augļi kā deserti. Protams, svarīga vieta ir arī saldējumam. Tiesa, tas ir nedaudz citādāks nekā mūsējais, taču ārkārtīgi garšīgs. Tie nav tik saldi un ar interesantu zīdainu tekstūru. Un visinteresantākais, ka saldējumi tiek veidoti un apviļāti izvēlētajos riekstos tieši ar rokām. Ja vēlaties vairāk salduma, saldējumu vienmēr var bagātīgi papildināt ar medu vai sīrupu.
Stipra kafija vai piparmētru tēja
Kā jau minējām, jebkuru ēdienu Jordānijā vienmēr noslēdz stipra un salda kafija vai tēja. Tas ir galvenais Jordānijas virtuves akcents. Kafija tiek pagatavota tik salda, ka latviešiem tā varētu atgādināt nevis kafiju, bet sīrupu. Tēja vienmēr tiek papildināta ar piparmētru lapu. Tāpēc, ja apmeklēsiet Jordāniju, esiet gatavi – jums nāksies nogaršot, iespējams, pasaulē saldāko kafiju.
Jordānijas virtuve – jaunu garšu un iespaidu garantija
Katra virtuve ir unikāla un īpaša. Vienas mūs aizrauj ar savu rūpību un ilgstoši gatavotiem ēdieniem, citas – ar garšvielu bagātību vai neparastiem salikumiem. Tomēr, iespējams, nav tāda ēdiena, kuru nevarētu pagatavot savās mājās. Protams, pasaules garšu atklāšanai jums noderēs akmens masas podi vai citi virtuves piederumi. Atklājiet Jordānijas virtuvi savās šķīvjos.
Bez komentāriem