Ukraiņu virtuve – daudz vairāk nekā borščs un Kijevas kotletes
Ukraiņu virtuve nav iedomājama bez Kijevas kotletēm, ukraiņu boršča un okroškas. Šodien, salīdzinot to ar savām garšu tradīcijām, varam teikt, ka ukraiņu ēdieni ir bagātīgi garšvieloti, īpaši ar ķiplokiem, un tajos sader it kā nesaderīgas sastāvdaļas, piemēram, gurķis un kvass. Mēs aicinām jūs ienirt īstās ukraiņu virtuves burvībā un savā virtuvē atklāt kaut ko jaunu. Šajā rakstā piedāvājam populārākās receptes, tāpēc iesakām paēst pirms lasīšanas.
Ukraiņu virtuve – pazīstamas un jaunas garšas
Īstās ukraiņu virtuves tradīcijas līdz mūsdienām ir nonākušas no ļoti seniem laikiem. Tādi ukraiņu ēdieni, kurus varam baudīt tagad, ir veidojušies gadsimtiem ilgi. Daudz kas ir mainījies – ēdienu sastāvs, izskats, pat pasniegšanas veids. Daži delikateses ir kļuvušas populāras, aizmirstas, un to vietu ieņēma jauni ēdieni. Lielu ietekmi uz ukraiņu virtuves veidošanos ir atstājušas arī kaimiņvalstis, klimatiskie apstākļi un augsnes auglība. Trūkstošos ingredientus ēdienos aizstāja esošie, tāpēc nav pārsteigums, ka mūsdienu tradicionālie ēdieni atšķiras no to priekštečiem.
Daži ēdieni joprojām ir apvīti ar leģendām. Sakot, ka jaunas meitenes ir jāiemācās gatavot ukraiņu boršču pirms kāzām. Tiek uzskatīts, ka šī recepte ir radusies klejojošo kazaku rokās. Katru reizi izveidojot pagaidu nometni, viņi vārīja zupu no tā, kas auga apkārt – sākotnēji tie bija bietes un tomāti, vēlāk tika pievienotas burkāni, ķiploki, kāposti, un, ja bija iespējams, arī gaļa. Viss tika vārīts vienā katlā vienlaicīgi. Tiek apgalvots, ka tas bija ēdiens no 30 sastāvdaļām! Tikai vēlāk izveidojās noteikta boršča gatavošanas kārtība un stabilizējās produktu daudzums un skaits.
Uz mūsdienu šķīvjiem nonākuši arī pirms vairākiem gadsimtiem sāktie gatavotie sālīti speķi. Klejotāji, cenšoties saglabāt ēdienu pēc iespējas ilgāk nesabojātu, sāka to sālīt. Pagaršojuši saprata, ka to var ēst pat neapstrādātu. Vēlāk šī delikatese tika izmantota arī citos ēdienos, piemēram, jau minētajā borščā. Šodien skatoties uz ukraiņu virtuvi, uzreiz var teikt – viss ir bagātīgs un ļoti sātīgs.
Kijevas kotletes stingri turas ēdienkartes augšgalā
Kijevas kotletes – viena no ukraiņu virtuves vizītkartēm. Bieži tās var atrast ne tikai veikalos, bet arī kafejnīcās, restorānos. Šodien Kijevas kotletes tiek pielāgotas mūsdienu pasaules prasībām, tāpēc tajās var atrast netradicionālus, bet garšu nepazudinošus ingredientus. Lūk, kā pagatavot īstas ukraiņu kotletes.
Jums būs nepieciešams:
- Divi lieli vistas filejas gabali (apmēram 500 g)
- 3 olas
- sviesta paciņa
- rīvmaize
- svaigas dilles
- eļļa
- sāls
- pipari
Pagatavošana:
Vistas krūtiņas pārgrieziet uz pusēm, pārklājiet ar cepšanas plēvi un izklapējiet kā karbonādes. Sagatavojiet sviestu: visu gabalu sadaliet četrās vienādās daļās, apkaisa ar sāli, pipariem un bagātīgi dillēm. Uz mitras griešanas dēļa lieciet vienu izklapētu filejas gabaliņu, apkaisa ar sāli un pipariem. Uz malas lieciet sagatavotu sviesta gabaliņu un iesaiņojiet to filejas gabaliņā. Tā dariet ar atlikušo vistu. Vienā traukā sakuliet olas, otrā ielieciet rīvmaizi. Sagatavotos rullīšus iemērciet olu masā un bagātīgi apviļājiet rīvmaizē. Katru rullīti atkārtojiet trīs reizes. Izveidotās kotletes apcepiet līdz 200 grādiem uzkarsētā eļļā apmēram 10 minūtes, līdz kļūst zeltaini brūnas. Izņemot no eļļas, kotletes lieciet cepšanas traukā un cepiet 200 grādu cepeškrāsnī vēl 10 minūtes. Pasniedziet ar kartupeļu biezeni un vārītiem zirņiem.
Ukraiņu borščs – īpaši populārs mūsdienās
Iespējams, daudzu latviešu mājās ik pa laikam smaržo karsti ukraiņu boršči. Tiesa, bieži tie tiek papildināti ar dažādiem piedevām, tāpēc ne vienmēr atgādina īstos, tradicionālos ukraiņu borščus. Lai pagatavotu autentisku ukraiņu ēdienu, rīkojieties šādi:
Jums būs nepieciešams:
- 250 g liellopa gaļas
- 250 g cūkgaļas
- 150 g kāpostu
- 100 g kartupeļu
- viena biete
- neliels burkāns
- neliels sīpols
- 0,5 paprikas
- nedaudz tomātu pastas
- eļļa
- sāls
- pipari
- lauru lapas
Pagatavošana:
Gaļu sagrieziet kubiņos un lieciet dziļā katlā ar 2 l auksta ūdens. Vāriet apmēram 2 stundas. Nomizojiet bietes un sarīvējiet vai sagrieziet salmiņos. Lieciet uzkarsētā pannā ar eļļu, sautējiet apmēram 10 minūtes, pievienojiet tomātu pastu un sautējiet vēl tikpat ilgi. Divas stundas lēnām vārītai gaļai un buljonam pievienojiet plāni sagrieztus kāpostus, salmiņos vai kubiņos sagrieztus kartupeļus un vāriet, līdz tie kļūst mīksti. Atsevišķā pannā ar eļļu apcepiet salmiņos sagrieztu burkānu un pusgredzenos sagrieztu sīpolu. Apceptās dārzeņus un salmiņos sagrieztu papriku, iepriekš ar tomātu pastu apceptās bietes pievienojiet katlā un vāriet vēl 10 minūtes. Boršču pievienojiet lauru lapas, sāli, piparus. Pasniedziet ar krējumu un ķiploku sviestu apziestām rauga bulciņām.
Ukraiņu aukstā zupa – vēl neatklātā ukraiņu virtuve
Kā jums šķiet gurķi, sarīvēta vārīta desa, marinēti gurķi, olas un salds kvass vienā ēdienā? Vai tas šķiet nesavienojams? Tieši pretēji – tā ir īsta tradicionālās ukraiņu virtuves delikatese, īpaši vasarā, jo “Okroška” zupa tiek pasniegta auksta.
Jums būs nepieciešams:
- 4 vidēja izmēra gurķi
- 3 saujas redīsu
- gaļa (der vārīta liellopa gaļa, šķiņķis, kūpinātas desiņas vai pat tā saucamā doktora desa)
- 3 vārītas olas
- 4 vārīti kartupeļi
- 1,5 l maizes kvasa
- sīpolu lociņu ķekars
- dilles ķekars
- sinepes
- sāls
Pagatavošana:
Visus dārzeņus un gaļu smalki sagrieziet, lieciet bļodā. Pārlejiet ar maizes kvasu, pievienojiet sāli, sinepes. Pasniedziet bļodiņās ar kartupeļiem un ceturtdaļās sagrieztām olām. Varat pievienot krējumu.
Citi ukraiņu ēdieni
Kartupeļu pankūkas, pelmeņi, tīteņi, kukurūzas biezputra ar speķīti, aukstā gaļa, biezpiena plācenīši, pildītas plānas pankūkas, desiņas, speķis ar kartupeļiem – ukraiņu virtuves neatklātā klasika. Bieži šīs garšas tiek piedēvētas arī latviešu virtuvei, jo jau sen ir pierastas. Ukraiņu ēdienus nevajadzētu jaukt ar krievu virtuves gardumiem. Var teikt, ka šīs valsts šķīvjos tvaiko ļoti barojoši un daudzveidīgi ēdieni. Kādreiz ukraiņu borščs tika vārīts pat no 30 dažādiem ingredientiem! Un tas norāda tikai vienu – sātīgi un barojoši.
Papildiniet savu galdu ar jaunām garšām
Dažreiz ēst un gatavot tos pašus ierastos ēdienus var kļūt garlaicīgi, tāpēc aicinām eksperimentēt savā virtuvē. Atklājiet ukraiņu virtuvi savās mājās, ieprieciniet savus draugus, radus vai ģimeni ar jaunām garšas pieredzēm. Iedvesmu garšu meklējumiem var sniegt jauna profesionāla panna vai akmens trauku komplekti – jo gatavot ar visiem nepieciešamajiem instrumentiem ir daudz patīkamāk! Garšīgus atklājumus!
Bez komentāriem