Dzeramā ūdens attīrīšana

ūdens attīrīšanas sistēmu
2024-10-01 18:34

Tīrs dzeramais ūdens ir ikdienas cilvēka vajadzība, svarīga katras dzīvās šūnas sastāvdaļa. Ūdens ir nepieciešams higiēnas procedūrām, ēdiena gatavošanai un citiem mājsaimniecības un sadzīves mērķiem. Ūdens slāpē slāpes un dod enerģiju, bet tikai tad, ja tā kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs atbilst sanitārajiem un higiēnas standartiem.

Mūsdienu dzeramā ūdens kvalitāte

Neatkarīgi no tā, vai cilvēks izmanto centralizētu ūdensapgādi vai autonomu avotu, ūdens sastāvs gandrīz vienmēr ir tālu no ideālā. Pazemes ūdens resursi, upes un ezeri, no kuriem tiek iegūts ūdens, satur minerālu, mikrobioloģiskus un organiskus piemaisījumus, kas maina ēdiena garšu un piešķir ūdenim nepatīkamu smaržu. Turklāt augsnē un ūdensnesējslāņos nonāk liels daudzums ķīmisko piesārņojumu: mēslošanas līdzekļi, naftas produktu notekas, kanalizācijas ūdeņi. Tas viss prasa rūpīgu un pareizu ūdens attīrīšanu pirms lietošanas uzturā. Pat pilsētas ūdens attīrīšanas stacijas ne vienmēr spēj pilnībā tikt galā ar šo uzdevumu. Piemēram, dezinficējot ūdeni un noņemot izšķīdušās gāzes, iekārtas piesātina to ar hloru, kas piešķir ūdenim raksturīgu smaržu un garšu. Daudzi zina arī tādu problēmu kā kaļķakmens nogulsnes, kas rodas paaugstināta cietības dēļ, vai rūsas traipi uz santehnikas – tieša pārmērīga dzelzs satura sekas.

Vēl viena problēma ir sezonāla ūdens avotu applūšana. Pavasarī un rudenī lietus sezonas laikā upju un aku ūdens līmenis paaugstinās, ūdens iegūst dzeltenīgu nokrāsu un kļūst duļķains. Ja, izvēloties ūdens attīrīšanas sistēmu, šis aspekts netika ņemts vērā, starpsezonā tas radīs daudz neērtību mājas vai dzīvokļa iedzīvotājiem.

Tīra ūdens iegūšanas veidi mājas apstākļos

Mājas filtru uzstādīšana. Dzeramā ūdens rādītājus var saskaņot ar standartiem, izmantojot caurplūdes vai uzkrājošās sistēmas, kuras var iegādāties parastos veikalos. Tas ir vienkāršs un salīdzinoši lēts attīrīšanas veids, kas prasa tikai periodisku kasetņu nomaiņu. Caurplūdes filtrus var tieši iebūvēt ūdensvadā. Mūsdienu automātiskās vadības un kontroles sistēmas informē lietotāju par kasetnes piesārņojumu vai ieslēdz attīrīšanas mehānismu, lai atjaunotu filtra spēju. Mājsaimniecības iekārtas noņem cietības sāļus, lieko hloru, dzelzi, mangānu, izšķīdušās gāzes, smagos metālus un dažus mikroorganismus.

Vārīšana. Vienkāršs un pieejams dzeramā ūdens attīrīšanas veids, kas palīdz atbrīvoties no kalcija un magnija joniem, divvērtīga dzelzs, sērūdeņraža un bīstamām baktērijām. Ūdens tiek vārīts emaljētā vai stikla traukā 15 minūtes. Pēc tam ūdenim jāļauj nostāties un dabiski atdzist. Karsēšanas laikā piemaisījumi pārvēršas nešķīstošos savienojumos un nogulsnējas, kas jāizlej. Vārītu dzeramo ūdeni nepieciešams uzglabāt noslēgtā traukā, lai pasargātu no putekļiem.

Vienkārša nostādināšana. Ūdeni lej nelielā tīrā traukā un atstāj uz vairākām stundām. Vāks netiek lietots, lai hlors varētu brīvi izgarot. Pēc tam augšējos ūdens slāņus var izmantot ēdiena gatavošanai, bet apakšējos labāk izliet. Šī attīrīšanas metode palīdz noņemt nešķīstošos dzelzs savienojumus, cietos piemaisījumus, smiltis un rūsas daļiņas. Ilgi nostādinot, ūdenī sāk vairoties baktērijas, tāpēc šo metodi izmanto tikai neliela piesārņojuma gadījumā.

Iepakotā ūdens iegāde. Ja precīzi nav zināms, kādi piemaisījumi ir ūdensvadā un ir grūti izvēlēties attīrīšanas iekārtas, var iegādāties ūdeni pudelēs. Ražotājam ir jānorāda produkta sastāvs un standarts, saskaņā ar kuru tas tika ražots. Tomēr ir grūti garantēt šāda produkta drošību: nav iespējams zināt, no kura avota ūdens tika iegūts un kā tas tika attīrīts. Bet periodiskai lietošanai šī iespēja derēs. Svarīgi pievērst uzmanību derīguma termiņam un neizjaukt uzglabāšanas apstākļus.

Kādu ūdeni nekad nevajadzētu dzert?

Nevajadzētu pieņemt, ka avota (aka) ūdens ir veselīgs. Šāds ūdens plūst no nezināmiem avotiem, tajā var būt lamblijas, nūjiņas un citi mikroorganismi, kas izraisa caureju un dehidratāciju.

Avotam var būt radioaktīvs avots. Vai arī tas var plūst caur sadzīves atkritumu izgāztuvēm, izsūcoties caur augsni, kurā ir daudz dzelzs vai kalcija sāļu. Šāda ūdens lietošana var kaitēt veselībai.

Tagad jūs zināt par briesmām, kas var slēpties šķietami tīrā ūdenī. Un par veidiem, kā mājas apstākļos attīrīt ūdeni bez filtra. Izmantojiet iegūto informāciju – tas nav sarežģīti. Palieciet veseli!

Bez komentāriem

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Mēs izmantojam sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi mūsu vietnē. Pārlūkojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu nosacījumus un privātumu
SākotnējaisProfils
Meklēt
Uz augšu