Rūsas noņemšana: metodes un instrukcijas, kā to veikt
Rūsa rodas, kad dažādas ierīces vai iekārtas saskaras ar mitrumu. Tas ir ļoti nepatīkams process gan mājās, gan automašīnai. Lai gan mūsdienu tirgus piedāvā daudz rūsas noņemšanas līdzekļu gan sadzīves tehnikai, gan automašīnām, šī plašā izvēle var mulsināt, izvēloties piemērotāko līdzekli. Tātad, rūsas noņemšana. Kādas metodes pastāv un kādas ir instrukcijas, kā tikt galā ar šo nepatīkamo problēmu?
Efektīvākie rūsas noņemšanas veidi
Kādu metodi izvēlēties rūsas noņemšanai, lielā mērā atkarīgs no tā, cik tālu process ir attīstījies un kur rūsa ir uzkrājusies. Ja rūsa ir izveidojusies grūti sasniedzamā vietā vai ir svarīgi pēc iespējas mazāk sabojāt virsmas, kuras skārusi korozija, visprātīgāk ir vērsties pie profesionāliem tīrīšanas speciālistiem. Šādi uzņēmumi parasti izmanto profesionālus tīrīšanas līdzekļus, profesionālus darbiniekus un uzticamas metodes netīrumu apkarošanai. Mūsdienās arvien biežāk tiek izmantota rūsas un citu netīrumu tīrīšana ar lāzeru. Izmantojot lāzeru, tīrāmā virsma ievērojami mazāk nodilst un tiek minimāli bojāta. Turklāt tas ir diezgan ekoloģisks, jo rada ļoti maz atkritumu.
Ja nolemsiet rūsu tīrīt patstāvīgi, varat izmantot dažādus ķīmiskos līdzekļus. Pastāv uzskats, ka vislabākie ir tie, kuru sastāvā ir fosfors vai sālsskābe.
Joprojām tiek izmantota arī vienkārša mehāniska metode. Ja jums nebiedē krāsas slāņa noņemšana, varat paņemt smilšpapīru, tērauda vati vai stiepļu birsti un sākt berzt. Lielākām vai stipri bojātām virsmām labi piemērots ir speciāls slīpēšanas disks vai elektriska urbjmašīna.
5 labākie rūsas noņemšanas līdzekļi
Mūsdienu tirgū to patiešām netrūkst. Apskatīsim piecus populārākos un bieži ieteiktos.
Pirmais bieži ieteiktais produkts ir Char-Broil rūsas tīrītājs. Tas ir aerosola veida un ļoti vienkārši lietojams līdzeklis. Vienkārši uzpūšot un ļaujot nostāvēties desmit minūtes, var sākt tīrīt. Lai iegūtu labāku rezultātu, procedūru var atkārtot. Aerosols sastāv no netoksiskiem un bioloģiski noārdāmiem komponentiem.
Nākamais ieteicamais produkts ir tā paša zīmola Char-Broil grila kopšanas komplekts. Tas ietver to pašu rūsas tīrītāju, birstīti ar mīkstiem sariem, lupatiņu un režģu tīrītāju. Lai gan šis komplekts paredzēts griliem, to var izmantot arī krāsns tīrīšanai un citu ierīču kopšanai, lai pasargātu tās no rūsas.
Arvien biežāk ieteikts produkts ir NANO GO® sārmu rūsas un dzelzs nosēdumu tīrītājs. Šis produkts ir piemērots metāla durvju un virsmu, automašīnu disku, keramikas un alumīnija tīrīšanai. Pateicoties koncentrētajām sastāvdaļām un aktīvajai tīrīšanas formulai, tas lieliski noņem pat vissmagākos rūsas netīrumus. Tīrītāja iedarbība darbojas diezgan ātri, tāpēc rezultāti nebūs ilgi jāgaida.
Diezgan bieži ieteikts produkts ir WD-40 tīrīšanas līdzekļi, kas pieejami dažādās versijās. Sakot, ka WD‑40 ir izstrādāts, lai noņemtu mitrumu no kosmosa kuģu komponentiem, ar jūsu mājas vai automašīnas rūsu tas tiks galā. Jums tikai jāizvēlas, cik rūpīgi jānotīra bojātā vieta.
Pēdējais ieteicamais produkts ir Mellerud rūsas un kaļķakmens tīrītājs. Šis tīrītājs lieliski tiek galā ar rūsu un kaļķakmens nosēdumiem jebkurā mājokļa telpā: vannas istabā, virtuvē, balkonā, garāžā un citur. To ieteicams nelietot jutīgām virsmām, piemēram, marmora vai granīta tīrīšanai.
Kā patstāvīgi noņemt rūsu?
Lai sasniegtu vislabāko rezultātu, kā jau minēts, ir ļoti svarīgi izvērtēt rūsas radīto bojājumu un, lietojot ķīmiskos līdzekļus, stingri ievērot iepakojumā norādītās instrukcijas. Turklāt rūsas parādīšanās bieži ir izvairāma procesa sekas. Tāpēc profilaktiski pasākumi ir ļoti svarīgi. Gan mājās, gan ar ūdeni saskarē esošās ierīces, gan automašīnas, kuras tur ārā vai garāžās, ir rūpīgi jānomazgā un naktī nedrīkst atstāt slapjas. Vienkāršs, bet efektīvs veids, kā novērst koroziju, ir automašīnas mazgāšana ziemā un vasarā. Runājot par automašīnām, jāņem vērā, ka ziemas laikā tās nav ieteicams turēt pārāk siltā garāžā.
Ja problēma nav kritiska, rūsu var mēģināt noņemt patstāvīgi. Šādos gadījumos sadzīves ķīmija droši vien ir ideālākais risinājums. Mājas vai dzīvokļa iekšējās daļas, mazāk ar koroziju bojātās automašīnas vietas, atkarībā no virsmas, ieteicams tīrīt ar ne pārāk raupjiem sūkļiem. Ķīmisko šķīdumu nepieciešams uzsmidzināt vai ar otu uzklāt uz rūsas skartās vietas un atstāt uz tik ilgu laiku, cik norādīts instrukcijā. Pēc tam, atkarībā no virsmas jutīguma, var noberzt ar sūkli. Pēc tam jānoskalo un jāizžāvē.
Rūsas noņemšana mājās: mūsu ieteikumi
Tātad, kā jau minējām, rūsas noņemšanu, kad process ir stipri progresējis vai ielaists, vislabāk uzticēt profesionāļiem. Iespējams arī pašiem izmantot spēcīgākus ķīmiskos līdzekļus vai mehāniski noskrāpēt rūsu, ja virsmas saglabāšana nav ļoti būtiska. Tomēr, ja vien iespējams, visprātīgāk ir nepieļaut procesa saasināšanos un izmantot mājās pieejamos dabīgos līdzekļus. Kādi tie ir?
Viens no tiem ir soda. Tikko parādījušos rūsu var noņemt ar mājās atrodamajiem līdzekļiem. Rūsas skartās vietas jāsamitrina un bagātīgi jāpārkaisa ar sodu. Sodu var un vajag atstāt ilgāk nekā ķīmiskos līdzekļus, piemēram, uz stundu. Kad soda iesūkusies, apkaisa vietas un ar raupjo sūkļa vai tērauda vilnas pusi noberziet tās un rūpīgi notīriet. Var izveidot pastu – sodu sajaucot ar nelielu daudzumu ūdens. Kad pasta izžūst, notīriet instrumentu un nosusiniet. Tas ir ideāls veids, kā apstrādāt mazāk sarūsējušas, plānas metāla virsmas.
Rūsas noņemšanai tiek izmantots arī etiķis. Ja sarūsējis rīks ir viegli noņemams no kādas ierīces, tad to nepieciešams visu nakti iemērkt etiķa vannā, lai tas pilnībā pārklājas. No rīta to izņemiet, noskalojiet un nosusiniet. Ja uz virsmas vēl ir rūsas, procedūru var atkārtot vēlreiz.
Kaut arī neparasta, agrāk diezgan bieži izmantota kombinācija pret rūsu ir kartupeļi un trauku mazgāšanas līdzeklis. Tā ir patiešām dīvaina kombinācija, taču tie, kas to izmēģinājuši, apgalvo, ka tas bieži darbojas. Zaļu kartupeli nepieciešams pārgriezt uz pusēm un uz tā virsmas uzklāt trauku mazgāšanas līdzekli. Ar šādu kartupeļa pusīti noberziet bojāto virsmu. Šī metode lieliski der mazāku instrumentu tīrīšanai, piemēram, karotēm, nažiem, katliem, pannām un citiem virtuves vai vannas piederumiem.
Rūsas noņemšana automašīnām – mūsu ieteikumi
Cīņa ar automašīnu rūsu ir mūžīga – dabas faktori un ceļu stāvoklis nepārtraukti apdraud automašīnas izskatu un izturību. Rūsas noņemšana no automašīnas ir nedaudz sarežģītāks process. Precīzāk sakot, neviens nevēlas braukt ar rūsas plankumiem klātu automašīnu, tāpēc ir jāpieliek daudz pūļu, lai šo problēmu pilnībā atrisinātu. Tādēļ, ja nevēlaties saskarties ar šādām problēmām, cenšaties to novērst. Korozijai vispiemērotākais laiks ir ziemas sezona, jo automašīnu pastāvīgi ietekmē mitrums, un ceļi tiek bagātīgi kaisīti ar sāli un citām vielām, kas kausē ledu un sniegu. Droši vien tas ir grūtāk tiem, kuri dzīvo lielpilsētās un automašīnas glabā pagalmā. Taču garāžu īpašnieki var rūpēties par to, lai uz viņu automašīnām neveidotos rūsa. Tāpat ir svarīgi parūpēties arī par automašīnas apakšu. Automašīnas apakšu vēlams aizsargāt ar speciāliem līdzekļiem, bet virsbūvi pārklāt ar speciālu nanotehnoloģiju pārklājumu. Papildu krāsas aizsardzība ir ļoti svarīgs un efektīvs līdzeklis pret rūsu. Atkarībā no jūsu finansiālajām iespējām un vajadzībām, varat izvēlēties dažādus rūsas aizsardzības līdzekļus un veidus, piemēram, vaskošanu, keramisko pārklājumu vai aizsargplēvi.
Ja nolemsiet automašīnu tīrīt paši, ir jābūt gatavam veikt rūpīgāku darbu. Vispirms jums būs nepieciešams smilšpapīrs, kuru var izvēlēties atkarībā no tekstūras rupjuma. Parasti sākumā izmanto rupjāku smilšpapīru dažādu nelīdzenumu noņemšanai. Tad pāriet uz smalkāku tekstūru. Protams, katram auto remontētājam un krāsotājam ir savi auto sagatavošanas veidi, taču visbiežāk tiek izmantots P180, P400 un P800 smilšpapīrs. Jums vēl būs nepieciešams rūsas saistītājs, benzīns tīrīšanai, lupatiņa, grunts un krāsa.
Sākumā rūpīgi jānoņem visa redzamā rūsa. Jāņem vērā, ka korozijas perēkļi var būt dziļāki. Tāpēc šis solis ir ļoti svarīgs, lai visi pūliņi nebūtu velti. Ja pēc rūsas noņemšanas pamanāt dziļākus korozijas perēkļus, kurus nav viegli sasniegt, būs nepieciešams rūsas saistītājs. Ar to pārklājiet visas vietas, kur redzams nošķūrētais metāls un korozijas perēkļi, un atstājiet uz dažām stundām vai pat visu nakti. Pēc tam apstrādātās vietas jānotīra ar benzīnu un jāļauj tām nožūt. Lūk, jūsu automašīna ir glābta no rūsas. Pēc tam seko automašīnas sagatavošana krāsošanai un krāsošanas darbi.
Bez komentāriem