Autoklāvs: apraksts, veidi, pielietojums

Autoklāvs
2024-11-28 13:13

Vai pirmo reizi dzirdat vārdu “autoklāvs”? Vai varbūt jums jau ir tā ir pārāk daudz informācijas? Šajā tekstā atradīsiet īsu un strukturētu informāciju. Tas palīdzēs uzzināt kaut ko jaunu vai sakārtot jau esošās zināšanas. Mēs arī sniegsim padomus, kā izvēlēties piemērotāko autoklāvu.

AUTOKLĀVS – KAS TAS IR?

Autoklāvs ir hermētiska ierīce, kas paredzēta produktu termiskai apstrādei, sterilizācijai un konservēšanai. Tas palīdz saglabāt lielāko daļu produktu uzturvielu. Augsta temperatūra iznīcina visus kaitīgos mikroorganismus. Autoklāvs ir lielisks palīgs krājumu gatavošanā – gaļas sautējumi, kondensētais piens, dārzeņu salāti vai pat kompoti. Jebkura ēdiena pagatavošana aizņem no 5 līdz 30 minūtēm, un papildu sterilizācija nav nepieciešama.

NO KĀ SASTĀV AUTOKLĀVS?

  • Metāla tvertne: Parasti cilindriskas formas. Tā ir galvenā ierīces daļa, kurā ievieto jau sagatavotās burkas.
  • Vāks: Atbild par ierīces hermētiskumu. Vākā ir spiediena izlaišanas vārsts, termometrs un manometrs, kas ir svarīgi temperatūras un spiediena kontrolei.
  • Papildu aprīkojums (atkarībā no modeļa): karstumizturīgs blīvējuma gredzens, kasetes, šļūtenes, iztukšošanas krāns, un piederumi destilācijai.
AUTOKLĀVS

KĀ TAS DARBOJAS?

Autoklāvs „Mājas pagraba palīgs“
Autoklāva darbības princips ir vienkāršs – produktu karsēšana spiedienā, kas pārsniedz atmosfēras spiedienu. Kad temperatūra pārsniedz 100 grādus, ūdens tvertnē pārvēršas tvaikā, kas iznīcina visas kaitīgās baktērijas. Konservēšanas process autoklāvā ir ātrāks nekā burku aizvēršana ar rokām. Pastāv divi autoklāvu darbības veidi. Apskatīsim katra principu.

Autoklāvs bez kasetēm ar spiediena sūknēšanu

  1. Ielejiet ūdeni pamatnes tvertnē.
  2. Sasildiet līdz 60 °C.
  3. Ievietojiet iepriekš sagatavotās burkas.
  4. Ar sūkni uzpumpējiet nepieciešamo spiedienu.
  5. Sasniedziet vajadzīgo temperatūru un pagatavojiet ēdienu atbilstoši receptei.

Autoklāvs ar kasetēm

  1. Ievietojiet sagatavotās burkas tieši autoklāvā.
  2. Pievienojiet ūdeni, lai tas būtu 2–3 cm virs burku augšējās malas. No tvertnes augšējās malas atstājiet vismaz 3 cm brīvas vietas.
  3. Uzkarsējiet autoklāvu līdz vajadzīgajai temperatūrai un uzraugiet spiedienu.
  4. Gatavošanas laiku nosakiet atbilstoši receptei.
  5. Ļaujiet ierīcei atdzist.
  6. Izlejiet ūdeni un izņemiet konservus.
Autoklāvs

MĀJAS AUTOKLĀVU VEIDI

TVAIKA VAI ŪDENS?

Autoklāvu daudzveidība ar katru gadu pieaug. Katrs ražotājs cenšas izcelties ar tehniskajiem vai dizaina risinājumiem. Ko izvēlēties – tvaika vai ūdens autoklāvu? Viennozīmīgas atbildes nav.

Galvenā atšķirība starp tiem ir uzsildīšanas ātrums un vienmērīgums.

Tvaika autoklāvs

Tvaika autoklāvos burkas un ierīces korpuss uzsilst ātrāk nekā ūdens autoklāvos. Tvaika autoklāvs šo procesu veic 1,5 stundās, kamēr ūdens autoklāvs – 3,5 stundās, t.i., divreiz lēnāk. Laika ekonomija ir tvaika autoklāvu priekšrocība. Turklāt tvaika autoklāvs atdziest arī divreiz ātrāk nekā ūdens autoklāvs.

Ūdens autoklāvs

Ūdens autoklāvs nodrošina vienmērīgāku karsēšanu. Tvaika autoklāvā burku centrs uzsilst lēnāk nekā malas, tāpēc produktu kvalitāte centrā un malās var atšķirties, kas samazina uzglabāšanas laiku. Savukārt ūdens nodrošina vienmērīgu sasilšanu, tāpēc nav jāuztraucas par konservu kvalitāti vai to ilgstošu saglabāšanu.

Ja izvēlaties autoklāvu ģimenes vajadzībām, labāk izvēlēties ūdens autoklāvu. Lai arī process būs lēnāks, burkas ar marinētiem dārzeņiem vai sautējumu stāvēs droši līdz 2 gadiem, un jūs varēsiet būt pārliecināti par to kvalitāti. Turklāt ūdens autoklāvs praktiskā lietošanā neatpaliek no tvaika autoklāva – atšķiras tikai gaidīšanas laiks.

AUTOKLĀVU MATERIĀLI

Autoklāvi
“Radīju no tā, kas bija pieejams” – tas noteikti neattiecas uz autoklāvu ražošanu. Augstas temperatūras sterilizācijai ir nepieciešami kvalitatīvi un karstumizturīgi materiāli. Visbiežāk tiek izmantots melnais metāls un nerūsējošais tērauds. Katram materiālam ir savas priekšrocības un trūkumi.

Melnais metāls

Melno metālu galvenā priekšrocība ir pieejamā cena. Tā var atšķirties atkarībā no metāla kvalitātes un oglekļa tērauda satura. Taču šim materiālam ir īsāks kalpošanas laiks nekā nerūsējošajam tēraudam, jo tas ir pakļauts korozijai un viegli bojājas mehāniski. Lai melnā metāla autoklāvs kalpotu ilgāk, ir nepieciešama rūpīga kopšana. Nav ieteicams uzglabāt to mitrās telpās. Melno metālu autoklāvi ir piemēroti iesācējiem, jo tie ļauj izmēģināt konservēšanas procesu par pieņemamu cenu.

Nerūsējošais tērauds

Nerūsējošais tērauds ir drošākais un izturīgākais materiāls, kuru iecienījuši gan ražotāji, gan pircēji. Tas nepakļaujas korozijai un nerūsē. Ja ierīci lieto uzmanīgi un pienācīgi kopj, tā var kalpot gadu desmitiem. Nerūsējošā tērauda sadzīves tehnika ir dārgāka nekā melnā metāla ierīces, taču tās cena pilnībā atbilst kvalitātei. Turklāt kapsulētais pamatne ļauj izmantot šo autoklāvu uz indukcijas un stikla keramikas plīts.

Vēl viena priekšrocība ir izskats! Spīdīgs korpuss, kas līdzinās sudrabam, piešķir autoklāvam cēlu un estētisku izskatu.

KARSĒŠANAS VEIDS

Vēl viens izvēles kritērijs ir karsēšanas veids. Iedomājieties, ka iegādājaties autoklāvu. Kur jūs to izmantosiet? Cik daudz svara jūs spējat pārvietot nepārslogojot sevi? Atbildot uz šiem jautājumiem, varat apsvērt autoklāva tipu. Pastāv divi galvenie veidi: gāzes un elektriskie.

Gāzes autoklāvi

Lielākā daļa pircēju izvēlas tieši šādus autoklāvus. Šis tips ir piemērots izmantošanai uz gāzes vai citām plītīm. Ja nerūsējošā tērauda tvertnei ir kapsulēts pamatne, šo autoklāvu var izmantot ne tikai uz gāzes plītīm, bet arī uz indukcijas. Gāzes autoklāvu priekšrocības ir to ekonomiskums un dažādās formas. Taču ir arī viens trūkums – svars. Pārvietot vai pārnest pilnu autoklāvu būs diezgan sarežģīti.

Elektriskie autoklāvi

Elektriskajiem autoklāviem ir iebūvēts sildelements (TEN). Tie ir mobilāki un nav atkarīgi no plīts atrašanās vietas. Autoklāvu var novietot uz grīdas vai citas līdzenas virsmas, lai būtu ērtāk izņemt burkas. Taču to cena ir augstāka nekā gāzes autoklāviem, un elektroenerģijas patēriņš ir lielāks. No trūkumiem – lēnāks uzsildīšanas ātrums.

Dažiem modeļiem ir elektroniska vadība. Šādos gadījumos jums tikai jāiestata vajadzīgie parametri, un pārējo paveiks ierīce.

TILPUMS (VAI BURKU SKAITS)

Apjoms ir svarīgs faktors, izvēloties autoklāvu. Burku ietilpība ļauj precīzāk saprast, cik daudz produktu var sagatavot vienā reizē.

Piemēram, modelis ar 14 litru ietilpību spēj uzņemt 8 burkas pa 0,5 litriem – ideāls variants mazai ģimenei. Savukārt autoklāvs ar 25 litriem būs piemērots lielākam daudzumam produktu. Populārākie modeļi ir ar 14, 17 un 22 litru ietilpību.

VAI BURKU SKAITS

AUTOKLĀVS 2 VIENĀ

Vai iegādāties autoklāvu vai autoklāvu 2 vienā ar destilācijas funkciju? Tas ir atkarīgs no jūsu vajadzībām. Sadzīves tehnikas klāsts nemitīgi paplašinās, bet dzīvojamās telpas nepaliek vairāk. Ja ir iespēja iegādāties, piemēram, grila un vafeļu pannas kombināciju vienā ierīcē – kāpēc gan ne? Līdzīgi arī ar autoklāvu-destilācijas ierīci: viena tvertne, bet var pagatavot gan dzērienus, gan uzkodas.

2 vienā modelis tiek izgatavots no nerūsējošā tērauda. Tieša saskare ar pārtiku ir droša, jo nerūsējošais tērauds ir materiāls, kas nereagē ar pārtikas produktiem. Komplektā ir pievienots destilācijas piederumu komplekts.

Pirms darba sākšanas pārliecinieties, ka sausinātājs, dzesētājs un caurules nav aizsērējušas. Caurules var izpūst – gaiss ir jānokļūst caur pretējo galu. Destilācijas laikā ieteicams neatstāt tvertni pilnu līdz augšai – atstājiet 7–8 cm no malas, lai ierīce darbotos pareizi.

AUTOKLĀVA KOPŠANA UN JŪSU DROŠĪBA

Rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju un ievērojiet to. Autoklāva kalpošanas ilgums ir tieši atkarīgs no pareizas kopšanas.
Esam sagatavojuši dažus universālus ieteikumus autoklāvu kopšanai.

Autoklāva kopšana

  1. Pirms pirmās lietošanas reizes izmēģiniet ierīci bez produktiem. Ielejiet ūdeni, uzkarsējiet, atdzesējiet un izlejiet ūdeni. Ļaujiet autoklāvam pilnībā izžūt. Tikai pēc tam sāciet sagatavot burkas.
  2. Glabājiet autoklāvu sausās telpās. Lai arī nerūsējošais tērauds ir izturīgs pret koroziju, to nevajadzētu turēt mitrās vietās.
  3. Izvairieties no telpām ar pēkšņām temperatūras svārstībām.
  4. Pēc ēdiena gatavošanas ļaujiet autoklāvam pilnībā atdzist, pirms to pārvietojat vai uzglabājat.
  5. Autoklāvu (bez destilācijas funkcijas) nav obligāti jāmazgā, bet virsmas jānotīra ar mitru un sausu drānu vai salveti.
  6. Ārējo virsmu tīrīšanai un pulēšanai izmantojiet līdzekļus, kas paredzēti metālam vai nerūsējošajam tēraudam.
  7. Pēc destilācijas rūpīgi izskalojiet visas savienojošās caurules un šļūtenes ar siltu ūdeni.

DROŠĪBAS PADOMI LIETOŠANAS LAIKĀ

  1. Stingri ievērojiet autoklāva lietošanas instrukciju.
  2. Precīzi ievērojiet receptes prasības: temperatūru, spiedienu un gatavošanas laiku.
  3. Autoklāvu novietojiet tikai uz līdzenas virsmas.
  4. Lai gan process ir automātisks, uzraugiet temperatūru un spiedienu.
  5. Autoklāvu piepildiet ar ūdeni tikai līdz 2/3 tā tilpuma.
  6. Lietojiet autoklāvu labi vēdināmās telpās.

“10 AIZLIEGUMI” VAI KO NEDRĪKST DARĪT AR AUTOKLĀVU

  1. Neatveriet autoklāvu, kamēr spiediens nav samazinājies līdz 0.
  2. Nelietojiet autoklāvu, ja tvertnē nav ūdens.
  3. Nelieciet burkas ar etiķetēm vai uzlīmēm.
  4. Nepārvietojiet darbojošos autoklāvu no vienas vietas uz otru.
  5. Nelieciet burkas ar dažādiem izmēriem vai dažādiem vāciņu veidiem vienā slānī.
  6. Neizlaidiet spiedienu manuāli, kamēr temperatūra nav samazinājusies līdz 40 grādiem.
  7. Nelieciet uz ierīces svešus priekšmetus un nemetiet to.
  8. Neļaujiet bērniem un mājdzīvniekiem tuvoties darbojošam autoklāvam.
  9. Nekādā gadījumā neskrūvējiet skrūves, uzgriežņus un citas detaļas ierīces darbības laikā.
  10. Nepieskarieties autoklāva karstajām virsmām.

TOP 5 RECEPTES

Klasiskais sautējums

Receptes autoklāvam
Mēs esam sagatavojuši jums 5 labāko autoklāva recepšu sarakstu. Mājas konservēšanai paredzētās receptes ir daudzveidīgas: gaļas, dārzeņu un pat saldas. Noklikšķiniet uz receptes nosaukuma, lai uzzinātu vairāk.

  1. Klasiskais sautējums
    Viss ģeniālais ir vienkāršs, un vienkāršībā slēpjas ģenialitāte. Nekā lieka – tikai gaļa, sīpoli, pipari, lauru lapa un sāls. 30 minūtes, un ēdiens ir gatavs. Dabisks un garšīgs.
  1. Baklažānu ikri
    Veselīgs un uzturvielām bagāts dārzeņu maisījums. Lieliski piemērots uzkodām svētku galdam vai brokastu sviestmaizēm. Tikai 10 minūtes augstā temperatūrā, un baklažānu ikri ir gatavi.
  1. Ievārījums
    Salds, garšīgs un aromātisks deserts. Lieliski piemērots gan pie biezputras, gan uz sviestmaizes vai vienkārši, lai baudītu ar karoti. Un tik vienkārši: cukurs + ogas. 5 minūtes autoklāvā, un ogas ir pieejamas visu gadu!
  1. Konservēta zivs savā sulā
    Tiem, kuriem patīk zivju ēdieni. Viegls un veselīgs risinājums. Zivju konservēšanai autoklāvā nepieciešamas šādas sastāvdaļas: sāls, pipari, lauru lapas. 20–30 minūtes, un ēdiens ir gatavs.
  1. Griķu putra ar gaļu
    Ja pievienosiet gaļai griķus, iegūsiet pilnvērtīgu ēdienu. Lieliski piemērots, lai ņemtu līdzi uz medībām, makšķerēšanu vai pārgājienu. Labi remdē izsalkumu un ir ļoti garšīgs!

Saistītās kategorijas:

Autoklāvi

Bez komentāriem

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Mēs izmantojam sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi mūsu vietnē. Pārlūkojot šo vietni, jūs piekrītat mūsu nosacījumus un privātumu
SākotnējaisProfils
Meklēt
Uz augšu